Horse Vital
Horse Vital
Při našich víkendových sportovních aktivitách si také určitě říkáme: když ujedu na kole 50 km a vypiju po cestě dvě piva, jaká je má energetická bilance?
Postavme si ale otázku skutečně věcně. Musíme si napřed určit, jaká je energetická potřeba koně na překonání 100 km. Doplníme si, že bude vážit 500 kg a jeho jezdec spolu se sedlem a ostatními cajky 85 kg. Navrhujeme jako typ pohybu střední klus – což by mohlo být 15 km/h (krok 1) a tak vzdálenost překoná za cca 6 hod a 40 min (krok 2). Nebudeme Vás zlobit detaily výpočtu potřeby energie, je to 174 MJ (krok 3).
Pro naši úvahu, která je jen a velmi teoretická, nakrmíme koně pouze ovsem. Správně by musel kůň dostat 6 – 8 kg sena, pak teprve oves a doplňkovou směs, potřebu energie bychom doplnili krmným olejem, kůň by taky musel dostat potřebnou dávku elektrolytického doplňku a samozřejmě nápoje. Jenže, tak bychom na Vaši otázku jen obtížně odpověděli. Oves má energetickou hodnotu cca 11,5 MJ/1 kg (krok 4). Potřebu energie tedy uhradí 15,13 kg ovsa. A pozor, ve výpočtu je zahrnuta i potřeba záchovné energie (krok 5).
Litrová hmotnost průměrného ovsa je 0,7 – 0,83 kg, průměrně 2,2 l/1 kg (krok 6). V žaludku oves zvětší svůj objem – nabobtnání prosliněním na cca dvojnásobek (krok 7). Potřebné množství ovsa tedy zaujme objem 66,4 l (krok 8).
Z objemu žaludku si vybereme prostřední hodnotu – 15 l a teď víme, že žaludek koně by se musel na překonání vzdálenosti 100 km naplnit 4,4 x (krok 9).
Váš Horse Vital team :-)