Horse Vital® Hobby

Horse Vital® Hobby, krmná směs pro radost s Vaším koněm, pro každodenní vyjížďky bez návratu se zpoceným koněm. 

Složení

ječmen, kukuřičné vločky, pšeničné otruby, extrudovaný len, ostropestřcový olej, sójový extrahovaný šrot, monokalcium fosfát, premix vitaminů a mikroprvků, pivovarské sušené kvasnice, krmná sůl, uhličitan vápenatý, oxid hořečnatý, mravenčan vápenatý, kultura živých (termostabilních) kvasinek Saccharomyces cerevisiae.

Živiny ve směsi


 

Proč směs Hobby?

Kvalitní seno a zlatý, voňavý oves je pro koně to nejlepší. Ale přesto: Jak říkali staří koňáci, do sena nevidíš. Ba, ani do ovsa. Že koně někdy okusují a olizují všechno, na co přijdou i to se stává. Právě to je příznak toho, že koním něco chybí. Příroda, tedy louky a pastviny nejsou to, co bývaly přírodní porosty v době, kdy koně žili bez lidí. Také toho po koních přece jen chceme víc, než dříve. Proto jim musíme s výživou pomoci.

Kolik mám zkrmovat?

Pro režim každodenních, nebo častých vyjížděk je dobré zkrmovat 1 – 2 kg směsi Hobby, 1 kg ovsa a seno 10 – 12 kg. Když se koni více věnujeme jen od pátku do neděle, a přitom si to chceme pořádně užít, přidáme směsi i ovsa o polovinu víc a trochu ušetříme ve všední den.

Co to koni přinese?

Energie

Většina energie je ve směsi z ječmenného škrobu. Říkáme, že právě tohle je pomalá, klidná energie pro klidný režim. Škrob z ječmene se rozloží až ve slepém střevě, s podstatnou pomocí střevní mikroflóry. Je to sice „jen“ škrob, ale kůň je už prostě zařízen tak, právě tenhle typ škrobu se v žaludku a tenkém střevu nestačí rozložit na své původní složky, kterými jsou jednoduché cukry. Oves, který bychom měli krmit také, to je něco jiného. Jeho škrobové zrno je malé, méně odolné a stačí svou podstatu – jednoduché cukry, uvolnit právě už v žaludku a tenkém střevě. To je rychlá energie. Proto ta kombinace směs + oves. Obojí rozložíme do 2 denních dávek. Když chceme být velmi pečliví, tak do 3, to právě, když krmíme více. Ale vždycky, před jadrným doplňkem podáváme napřed seno. Směs obsahuje také olej z ostropestřce i olej z lněného semene. Kromě pro organizmus velmi šetrné energie tyhle oleje obsahují vícenenasycené i esenciální mastné kyseliny, nutné pro imunitu a správnou funkci celého nervového systému.

Bílkoviny

Sója, lněné semínko a pivovarské kvasnice obsahují bílkoviny, které v senu prostě nejsou. Nebo, spíš jejich hlavní součást, esenciální aminokyseliny. To je důležité pro růst svalů, také srsti, kopytní hmoty, prostě celého koně.

Minerální látky

Většinu potřebného vápníku dostane kůň ze sena nebo pastevního porostu. Většinu… ne úplně všechen, který může potřebovat. Proto dodáváme vápník také ve směsi a pro jistotu ze tří zdrojů. I když se právě tohle týká hlavně koní v intenzivním tréninku, více forem vápníku zaručuje jeho spolehlivé využití. S fosforem je to podobné. Je sice obsažen v obilovině, ale jeho využití je vzhledem k pevné (tzv. fytátové) vazbě posunuto až do slepého střeva, kde jej uvolní mikroflóra. Jenže, přes sliznici do krve se fosforu právě tady moc nechce. Sodíku je ve směsi rozumné množství, ale je dobrým zvykem, aby si jej koně mohli ještě doplnit z lizů.

Kromě vápníku, fosforu, sodíku a hořčíku (ten je také potřebný, třeba pro „klidné nervy“) zahrnujeme do minerálních látek také tzv. mikroprvky. A právě jejich obsah je vždycky v objemných krmivech (seno, pastva) i obilovinách velmi nejistý. Přitom právě tyto živiny: zinek (kopyta), měď (tvorba červených krvinek) i mangan (růst šlach a rovné dlouhé kosti), kobalt (syntéza vitamínu B12) a jód (hormony štítné žlázy), byť v nepatném množství, jsou  důležité pro fungování celého organizmu. Říkáme tomu metabolizmus nebo látková výměna. Abychom měli jistotu, že je vše i po téhle stránce v pořádku, doplňujeme je do krmných směsí. A naposled si necháme selen. To je mikroprvek, který chybí nejen v našich, ale v půdách v celé Evropě. Je velmi, ale doopravdy velmi podstatný pro zdraví koní (a platí to i pro nás). Dokáže organizmus chránit před látkami, kterým říkáme oxidační radikály, dokonce před těmi nejhoršími, superradikály (v podstatě peroxidy). Ty umí v tělesných tkáních nadělat pěknou paseku, v humánní medicíně se považují za jednu z příčin rakovinných onemocnění. Nedostatek selenu souvisí také se svalovou nedostatečností (dysplazií) plodu i novorozeňat, tedy hříbat, ba i neplodností hřebců a klisen. Selen si jako domácí úlohu z pilnosti ještě přibral i ochranu proti těžkým kovům, polychlorovaným bifenylům, reziduím pesticidů v krmivech… Když pro nic jiného, tak právě kvůli selenu bychom měli nad krmnými doplňky vážně uvažovat.

Vitamíny

Koně v hobby režimu mají vždy dost sena a pastvy. Mikroflóra ve střevech umí vytvořit vitamíny skupiny B, včetně spousty dalších dobrých věcí. Směs doplňuje hlavně vitamín A, D a E, protože tyhle neumí. Vitamin E podporuje funkci selenu a kůň jej potřebuje skutečně hodně.

Biologickou hodnotu krmné směsi doplňují živé kvasinky Saccharomyces cerevisiae. Svou fermentační enzymatickou činností brání prostředí slepého a tlustého střeva před změnami, po kterých často následuje kolika, průjem, rozvoj patologické mikroflóry. Usnadňuje také adaptaci na změnu krmení i prostředí. Je to prevence vůči dietetickým problémům i schvácení kopyt (laminitidě). To vzniká pomnožením patogenních bakterií a proniknutím jejich bakteriálních jedů do krevního oběhu a následně do škáry kopyta.

Přídavek vyvazovače mykotoxinů chrání organizmus koní před rizikem mykotoxinů, které mohou být pro nás (i koně) smyslově nezjistitelné.  Čím dál častěji se objevují v obilovinách, senu, slámě i v pastevním porostu.

Jak nám to kdysi říkali? Papej polívčičku a nefrflej.  Je zdravá. Se směsí Horse Vital® Hobby a koňmi je to stejné.

Horse Vital team

Komentáře

Podobné články