Je tu léto!!! Sluneční paprsky v plné síle a teplé letní večery jdou však ruku v ruce s otravným hmyzem. Začínají létat mouchy, komáři, ovádi a další obtížný hmyz, který není příjemný nám ani koním. Létající hmyz koně dráždí a v horším případě šíří bakteriální a virové onemocnění nebo způsobuje různé alergie.
Přinášíme několik tipů, jak se v létě před obtížným hmyzem chránit...
1. Repelenty – repelenty proti hmyzu se dodávají ve sprejích, mastích či gelech. Kvalitní repelenty vydrží na těle koně několik dní. Nejoblíbenějšími jsou díky jednoduché a rychlé aplikaci repelenty ve formě spreje. Avšak ne pro všechny koně je zvuk stříkajícího repelentu příjemný. V tomto případě spíše zvolíme repelenty gelové, které se nanesou na houbičku a snadno aplikují po celém těle. Při aplikaci repelentu je nutné dbát zvýšené opatrnosti, vyvarovat se očím, nozdrám a všem poraněním kůže. Repelenty k ochraně koně před létajícím hmyzem vždy používejte podle pokynů výrobce.
2. Síťované deky a masky - poskytují koni ochrannou bariéru proti létajícímu hmyzu. V dnešní době na trhu nalezneme nespočet různých typů, které se liší materiálem, střihem, ale i barvou a vzorem. Ideální je vybírat síťovaný materiál s co nejmenšími oky, přes která se ani ten nejmenší hmyz nemá šanci ke koni dostat. Existuje spousta střihů dek, které chrání koně doslova „od hlavy až k patě“. Nejčastěji zakrývají trup, krk, uši, některé i hlavu a nohy. Další výhodou letních dek je ochrana proti UV záření, spálení od slunce nebo vyšisování srsti. Deka tmavé barvy pohlcuje teplo. Naopak volíme barvu co nejsvětlejší, která odráží sluneční paprsky, a proto se kůň nepřehřívá. Ideální barva je stříbrná. Pro zvýšení pohody koně je dobré síťovanou deku kombinovat s maskou. Masky chrání nejen oči, ale většina z nich i uši a nozdry koně před dotěrným hmyzem. Udržují oči koně čisté a pomáhají předcházet konjunktivitidě. Alternativou masky proti hmyzu jsou třásně nebo čabraka na uši.
3. Hygiena – zde platí pravidlo, že čistý kůň láká méně hmyzu než kůň špinavý. Proto je nutné dodržovat přísnou hygienu v péči o koně. Koně zpoceného po práci důkladně omýváme vodou. Je vhodné také koně pravidelně mýt šamponem, který odstraní zbytky repelentů a jiných přípravků. Zvýšená hygiena je důležitá z důvodu ochrany před možným zanesením nečistot do drobných ranek, které jsou ideálním místem pro kožní infekce.
4. Krmení – přirozeně repelentní účinek byl prokázaný při zkrmovaní česneku. V česneku obsažené silice se uvolňují pomocí potu a mají výrazný odpuzující efekt. Navíc má česnek i silné antibakteriální a antiseptické účinky. Letní vyrážka neboli alergická reakce na hmyzí bodnutí je noční můrou všech chovatelů koní. Zajímavostí je, že u koní, kteří byli krmeni celým lněným semínkem, byl pozorován pozitivní efekt na projevy dermatitidy po vystavení alergenu.
5. Úklid - snížit výskyt dotěrného hmyzu můžeme také pravidelným úklidem pastvin a stájí. Některé druhy hmyzu se živí a reprodukují v hnoji. Pravidelné místování a častý úklid hnoje z pastvin a stájí může pomoci snížit jejich populaci. Převážná část hmyzu se množí a vyvíjí v mělké stojaté vodě. Odstraněním veškerých dostupných zdrojů stojaté vody, které by mohly zadržovat případnou vodu, snížíme výskyt hmyzu.
6. Lapač hmyzu - trh nabízí několik typů jednoduchých, neinsekticidních pastí pro snížení počtu létajícího hmyzu. Jedním z nejlevnějších a nejjednodušších je lepicí páska. Jedná se o stočenou lepicí pásku, kterou odvineme a připevníme ke stropu. Dalším nepřítelem hmyzu je mechanický lapač na ovády v podobě černé koule a trychtýřem, který je ekologický a účinně sníží výskyt ovádů až o 95 %.
7. Ventilátor - komáři a komárci jsou špatní letci. Pokud umístíme do stáje ventilátor, vytvoříme dostatek průvanu, který naruší jejich letový plán. Ujistěte se, jestli používáte ventilátory určené pro venkovní využití, předejdete tak nepříjemnostem.
8. Ptáci a netopýři – dalším přirozeným způsobem jak snížit výskyt hmyzu je podpořit populaci ptáků žijících v okolí stáje. Věděli jste, že jedna vlaštovka může spořádat až 1000 komárů denně! Podpořte vlaštovky instalací hnízd, aby bydlely ve stáji u vašich koní. Netopýři mají špatnou pověst jako přenašeči onemocnění jako je například vzteklina, ale zdravá populace netopýrů pomáhá udržovat létající hmyz pod kontrolou.
9. Management stáje – letním měsícům je nutno přizpůsobit i management stáje. Během dne je aktivita hmyzu nejvyšší. Proto je dobré čas pobytu na pastvě a ježdění upravit. Ideálně necháváme koně venku mimo dobu nevyšší aktivity hmyzu, to je v noci nebo brzy ráno.
10. Pevné nervy - ochrana proti hmyzu není nikdy stoprocentní. Je důležité vyzkoušet vždy více variant a zjistit co nejlépe funguje.
Věříme, že vyzbrojeni těmito radami bude okolí Vaší stáje mnohem příjemnější než kdy předtím a že Vy a Vaši koně budete mnohem šťastnější a zdravější!
Váš Horse Vital team